NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_36

Høst-tur til Mardalsfossen og Aursjøvegen

24 personer i 14 biler møtte opp i god tid før planlagt avgang lørdag 17. august. Etter noe usikre meldinger fra forskjellige meteorologer, startet vi fra Shell Bilby´n presis klokken 09:00.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_02 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_04

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_05 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_06

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_07 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_09

Dagens etappe skulle til Sunndalsøra og Mardalsfossen, og over Aursjøvegen tilbake til Sunndalsøra. Utrolig nok var været topp, alle som kunne hadde taket nede. Over 20 grader og sol tok imot oss Sunndalsøra, hvor vi ble servert en nydelig lunsj caféen Timian & Persille i i 2. etasje AmfiSenteret   en førsteklasses lunsj med kyllingsalat og påfølgende kaffe

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_10 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_11

Tilbake i bilene satte vi kursen videre i retning Eresfjord lokalveien øst for Eikesdalsvatnet. En naturskjønn etappe i flott sommervær. Flotte veger og fin kjøring fram til neste stopp parkeringsplassen ved Mardalsfossen.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_12 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_13

Planen var å naturstien fram til Nord-Europas høyeste fossefall, en strekning 2 km med bratt motbakke. Men 4 personer i følget syntes fossen var finest avstand, de valgte å sitte i solen ved kiosken, med kaffe, is og vafler. De som som gikk inn til fossen fikk gjøre bekjentskap med 3 kubikkmeter vann i sekundet som kaster seg ut fra toppen, døgnet rundt fra 20. juni til 20. august.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_15 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_18

Etter 3 kvarter kom turgåerne i retur, noen bare svette og noen svette og veldig slitne. Turen hadde vært brattere enn forventet. Flott opplevelse likevel.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_19 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_20

Godværet fortsatte, og sto Aursjøvegen for tur. En spektakulær oppstigning svingete og bratte veier, for det meste grusveger, og bratte vegsider uten kantstein eller rekkverk hvor vi ikke dalbunnen. Absolutt ikke noe for personer med høydeskrekk. 4 biler hadde planlagt å ikke kjøre over fjellet, men ved nærmere ettertanke ble alle ekvipasjene med over. Enkelte store hull og mye vaskebrett gjorde dette til en prøvelse for biler, førere og passasjerer men til grusvei å være var veien ikke verre enn forventet.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_21 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_22 

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_29 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_31

Vel oppe Aursjøhytta ved demningen 862 meters høyde ble vi møtt av kraftig vind at sjøen gikk hvit, med andre ord ingen grunn til noe langt stopp her.

Nedkjøringen til Sunndalsøra og Trædal Hotell og Turistsenter gikk i passe fart, alt etter hva forholdene tillot.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_24 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_25

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_27 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_28

Hotellet var fint, med store, flotte rom og selvfølgelig med servering av både øl og vin før middag, mens praten gikk om dagens opplevelser. Middagen, som ble servert klokken 20:30, var også en høydare.

Røkt svinekam, laks, karamellpudding, eplekake og kaffe. Kunne ikke vært bedre etter en spektakulær tur. Og i tillegg til en svært overkommelig pris for både rom og mat

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_32 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_33

Quiz måtte jo til, og 4 grupper fikk bryne seg 24 spørsmål som Eirik hadde satt sammen.

Ingen av lagene klarte alle spørsmålene til quizmasters store tilfredsstillelse.

Søndag startet med med en fin frokost. Avgangen fra hotellet var satt til klokken 09:30 det var supert, for vi trengte en god stund å spise oss gjennom stekt egg, kokt egg, eggerøre, bacon, stekte pølser og stekte poteter. Slik skal en god frokost være.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_34 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_36

veg til ferjeleiet ved Kanestraum viste det seg at en av bilene fikk problemer med kjølingen, skyer av vanndamp kom ut av motorrommet. Medlemmene var selvfølgelig behjelpelig med både ekstra vann og kanel for å tette lekkasjen. Det skapte også begeistring at er av klubbens erfarne sjåfører og kartlesere klarte å kjøre feil, noe som medførte en ekstra kjørelengde ca. 3 km. Slik kan jo ikke upåaktet hen.

En hyggelig overraskelse hjemturen, var at et medlem Jan Normann Eggen og kona Randi, inviterte oss kaffe og vafler, de var hytta og ville gjerne ha besøk. Veldig trivelig, en stor takk for dette innslaget.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_37 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_38

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_39 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_44

Fremme Kyrksæterøra ble det mere mat restauranten Bakeriet i sentrum. Nydelig speketallerken som fungerte godt som både lunsj og middag, og etterpå kaffe og en meget velsmakende kake.

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_40 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_41

NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_42 NSK_Trondelag_2019_Aursjøen_43

Etterpå takket vi hverandre for laget før vi tok fatt turens siste etappe. Turen videre om Våvatnet og Orkanger og tilbake til Trondheim gikk flott, og uten flere hendelser. Fortsatt sol og varme utrolig.

Alle var hjemme før klokken 16:30, glade og fornøyde etter en helt super tur med godvær begge dagene.

En stor takk til deltagerne og ikke minst til klubbens formann, Per Ole Ryjord, som hadde planlagt det hele en perfekt måte.

 

 

Skroll til toppen